Densytometria jest rentgenowskim badaniem wykonywanym w celu określenia gęstości mineralnej kości. Dzięki niemu, lekarz może ocenić zasadność lub skuteczność leczenia w kierunku osteoporozy.
Rezultatem badania są dwa wskaźniki:
T-score – porównujący uzyskany wynik do wyniku młodej zdrowej osoby; i
Z-score – porównujący wynik do przeciętnego rówieśnika.
Najbardziej adekwatna jest densytometria bliższego końca kości udowej oraz odcinka lędźwiowego kręgosłupa, natomiast w specyficznych przypadkach wykonuje się również densytometrię innych kości.
Ważne jest, aby wyniki badań powtarzalnych mogły zostać dokładnie zinterpretowane, należy powtarzać badanie na tym samym urządzeniu!
Nowoczesne urządzenie to gwarancja dokładnych wyników!
Jakie są wskazania do badania?
Densytometrię, czyli badanie gęstości kości, wykonuje się u osób zagrożonych osteoporozą, a szczególnie:
kobiet po menopauzie,
starszych mężczyzn,
osób, które doznały złamania po niewielkim uderzeniu, czy urazie.
z czynnikami ryzyka osteoporozy (np. leczenie glikokortykosteroidami).
Lekarz decyduje o konieczności przeprowadzenia badania densytometrycznego na podstawie różnych parametrów, m.in. ryzyka złamań kości obliczonego za pomocą kalkulatora FRAX.
Jak przygotować się do badania?
Badanie densytometrem nie wymaga szczególnego przygotowania pacjenta. Jedynym zaleceniem jest, aby na dobę przed badaniem należy nie przyjmować suplementów bogatych w wapń. Inne leki można normalnie zażyć zgodnie ze swoim harmonogramem leczenia jeśli takie jest stosowane.
Badania nie wykonuje się u kobiet w ciąży, ponieważ mimo, że dawka promieniowania jest niska to może być szkodliwa dla dziecka.
W przypadku, gdy pacjent miał wcześniej podany środek kontrastowy np. do tomografii komputerowej z kontrastem, należy odczekać 2 pełne doby przed wykonaniem badania densytometrem.
Jeśli zmiany zwyrodnieniowe są zbyt zaawansowane lub występuje ciało obce np. proteza, badanie należy wykonać w innym miejscu.
Jak przebiega badanie densytometryczne?
Densytometria jest badaniem bezbolesnym i bezpiecznym. Dawka promieniowania jest bardzo mała i wynosi mniej niż jedną trzydziestą dawki stosowanej przy wykonywaniu zdjęcia radiologicznego klatki piersiowej.
Należy zdjąć wszelkie metalowe elementy oraz biżuterię, dla uniknięcia zakłóceń.
Przed badaniem wykonuje się pomiar wagi i wzrostu pacjenta.
W zależności od tego jakie miejsce ma zostać przebadane, pacjent może być w pozycji leżącej lub siedzącej.
W trakcie badania głowica aparatu będzie się przesuwała i skanowała dany obszar, w celu zebrania danych niezbędnych do określenia wyników.