Skuteczne farmakologiczne leczenie otyłości

Kiedy pomimo długotrwałego stosowania zdrowej diety i suplementacji, pacjent nie może schudnąć, konieczne może być zastosowanie kuracji farmakologicznej w leczeniu otyłości. Długotrwale utrzymujący się stan nadwagi prowadzi do kolejnych schorzeń uniemożliwiających normalne funkcjonowanie. Bolące stawy, nadciśnienie, cukrzyca typu 2, miażdżyca, problemy z krążeniem, czy poziomem hormonów, to tylko niektóre z możliwości. Każdy kolejny problem zdrowotny wiąże się z koniecznością zastosowania kolejnej kuracji, czyli przyjmowania kolejnych środków farmakologicznych. W efekcie pacjenci stają się stopniowo coraz bardziej wyłączeni z aktywności przez co tracą radość z życia. Warto zatem zadziałać już teraz i nie czekać, aż pojawią się kolejne problemy zdrowotne. 

Przełomowy lek w leczeniu otyłości

Otyłość zaczyna być wreszcie śmiało i otwarcie nazywana chorobą, którą należy leczyć, bowiem to ona jest przyczyną stopniowego pogarszania się stanu zdrowia i pojawiania się kolejnych schorzeń. Przełomem w leczeniu otyłości okazuje się być semaglutyd. Jest to środek, który pierwotnie miał służyć leczeniu cukrzycy typu 2. Okazuje się, że poprzez skuteczną regulację poziomu gospodarki cukrowej w organizmie, semaglutyd przyczynia się do wielu pozytywnych innych rezultatów. 

Ozempik 1 mg semaglutyd

Jak działa semaglutyd?

Semaglutyd łączy się z receptorem GLP-1 (glukonopodobnego peptydu 1, znajdującego się m.in. w trzustce i w mózgu) i aktywizuje go do odpowiedniego działania. Prowadzi to do regulowania stężenia glukozy we krwi. Oznacza to, że w przypadku podwyższonego poziomu glukozy (hiperglikemii) u pacjenta, semaglutyd przyczynia się do pobudzenia uwalniania insuliny oraz ograniczenie wydzielania glukagonu, co w efekcie obniża poziom cukru we krwi. Co więcej, następuje niewielkie spowolnienie wczesnego opróżniania żołądka po zjedzeniu posiłku. W sytuacji obniżonego poziomu glukozy we krwi (hipoglikemii) semaglutyd nie wpływa na uwalnianie glukagonu, a jedynie przyczynia się do ograniczenia wydzielania insuliny. Ten innowacyjny lek wpływa zatem również na zmniejszenie łaknienia, a w szczególności zmniejszenie chęci spożywania wysokotłuszczowych produktów

Czy są jakieś skutki uboczne tej terapii?

W czasie badań klinicznych nad semaglutydem, na początku terapii zgłaszano problemy żołądkowe takie jak nudności, biegunka, wymioty. Objawy najczęściej szybko ustępowały, nie były długotrwałe. Należy jednak pamiętać, że w przypadku wystąpienia takich dolegliwości należy bezwzględnie dbać o nawodnienie organizmu. 

Jak stosować semaglutyd?

Preparaty zawierające semaglutyd, powinny być zawsze przepisane przez lekarza, który dobierze dawkowanie i ustali szczegóły terapii adekwatnie do stanu zdrowia pacjenta. Jednym z takich preparatów jest np. Ozempic, który przyjmuje się samodzielnie raz w tygodniu w formie iniekcji w brzuch. Lek należy przechowywać w lodówce i nie dopuścić do dużego wahania temperatur, ponieważ środki zawierające hormony są na to wrażliwe. 

Ozempic 1 mg wstrzykiwacz

Umów się na wizytę i sprawdź, czy ta metoda leczenia jest odpowiednia dla Ciebie.

W celu rozpoczęcia terapii konieczna będzie ogólna ocena stanu zdrowia pacjenta. W tym celu przeprowadzone zostaną: 

  • ogólne badanie lekarskie,
  • badania laboratoryjne,
  • ocena USG jamy brzusznej i tarczycy oraz
  • badanie Total Body, czyli badanie składu ciała. 

Większość badań może zostać przeprowadzonych w A-Med. 

Do zakwalifikowania się do farmakologicznego leczenia semaglutydem, konieczna jest deklaracja pacjenta/pacjentki zmiany trybu życia na prozdrowtny tj. wdrożenie regularnej aktywności fizycznej oraz znaczną poprawę nawyków żywieniowych.

Scroll to Top