A-Med Chodzież wykonuje szeroki zakres badań ultrasonograficznych

Rejestracja odbywa się telefonicznie pod numerem telefonu: +48 603 750 677 lub online przez portal placowki.mp.pl. Poniżej znajduje się opis poszczególnych badań wraz z informacją jak należy się do nich przygotować.

USG tarczycy

Tarczyca jest gruczołem znajdującym się w szyi blisko pod skórą. Jest odpowiedzialna za wytwarzanie trzech hormonów: trójjodotyroniny (T3), tyroksyny (T4) i kalcytoniny, przez co ma bezpośredni wpływ na metabolizm i gospodarkę wapniowo-fosforową całego organizmu.

Badanie USG tarczycy pozwala na pomiar wielkości i objętości tarczycy, wykrywanie zmian ogniskowych tzw. guzków, monitorowanie leczenia.

USG tarczycy

Wskazania do wykonania badania USG tarczycy. 

Diagnostyka schorzeń takich jak: nadczynność, niedoczynność tarczycy, choroba Hashimoto, choroba Graves-Basedov, wole guzowate.

Najczęstsze objawy chorób tarczycy: chrypka, kaszel, duszności, przyrost lub utrata masy ciała, wybuchy gorąca, odczucia zimna, kołatanie serca, uczucie zdenerwowania, nadmierna potliwość, zaburzenia miesiączkowania, zaburzenia potencji.

Jak się przygotować do badania USG tarczycy?

Do badania USG tarczycy nie trzeba się szczególnie przygotowywać. Jest ono bezbolesne, nieinwazyjne i bezpieczne dla każdego pacjenta, nawet jeśli jest wielokrotnie powtarzane. 

Do badania USG tarczycy warto ubrać odzież, która nie zasłania szyi. Warto też zdjąć łańcuszek na czas badania.

Jak przebiega badanie USG tarczycy?

Badanie USG tarczycy trwa około kilkunastu minut. W trakcie badania pacjent znajduje się w pozycji leżącej z lekko odchyloną głową. Do przeprowadzenia badania lekarz używa specjalnego żelu, który poprawia przewodzenie fal ultradźwiękowych. Podczas badania lekarz przesuwa głowicę w różnych kierunkach po skórze, tak aby móc ocenić tarczycę i sąsiadujące tkanki. 

Najczęstsze schorzenia tarczycy.

Jest jedną z najczęściej występujących chorób tarczycy. Gruczoł tarczycowy nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Powodem tego może być choroba Hashimoto, która jest schorzeniem autoimmunologicznym, prowadzącym do przewlekłego zapalenia tarczycy. Innymi słowy komórki tarczycy są niszczone przez układ immunologiczny pacjenta. Nazywa się to niedoczynnością pierwotną, która może być spowodowana przez takie czynniki tak:

  • niedobór jodu
  • mechaniczne uszkodzenie tarczycy
  • całkowite lub częściowe wycięcie tarczycy
  • długotrwałe leczenie nadczynności tarczycy lub wrodzoną niedoczynność
  • napromienianie okolic szyi spowodowane chemioterapią
  • długotrwałe stosowanie niektórych leków (np. amiodaronu, środków kontrastowych zawierających jod oraz lit i jego pochodne, interferonu alfa, interleukiny 2, niektórych leków przeciwnowotworowych tj.  inhibitory kinazy tyrozynowej).

Poza niedoczynnością pierwotną wyróżnia się też niedoczynność wtórną, wywołaną niedoborem hormonu TSH, czyli hormon produkowany przez przysadkę mózgową, a jego zadaniem jest regulacja pracy tarczycy.

Gdy tarczyca produkuje zbyt dużo hormonów w stosunku do zapotrzebowania organizmu, wówczas mówimy o nadczynności tarczycy.

Przyczyną takiego stanu najczęściej jest choroba Gravesa-Basedowa, odpowiadająca za blisko 60% przypadków nadczynności. Choroba Gravesa-Basedowa również ma podłoże autoimmunologiczne i polega na tym, że układ odpornościowy wydziela przeciwciała przeciwko receptorowi TSH (tzw. TRAb lub anty-TSHR). W konsekwencji gruczoł tarczycy wydziela dużo więcej wszystkich trzech hormonów niż powinien. Statystycznie, u kobiet choroba Gravesa-Basedow jest diagnozowana aż dziesięciokrotnie częściej niż u mężczyzn.

USG piersi

Badanie USG piersi jest nieinwazyjną i bezbolesną procedurą. Warto wykonywać je profilaktycznie, aby można było wcześnie wykryć zmiany ogniskowe, torbiele, tłuszczaki, guzy i żeby można było zastosować odpowiednie leczenie. Wczesne wykrycie i zastosowanie odpowiedniego leczenia daje wysokie szanse na wyleczenie. 

USG piersi

Wskazania do wykonania badania USG piersi.

Badanie USG piersi warto wykonywać regularnie w celu profilaktyki raka piersi, czyli najczęściej występującej u kobiet choroby nowotworowej. Szczególnie, gdy pojawiają się niepokojące objawy takie jak: bóle piersi, wycieki z brodawek, zmiana kształtu piersi. Badanie pozwala na ocenę skali zmian wykrytych w badaniu palpacyjnym.

Jak się przygotować do USG piersi? 

Badanie powinno zostać wykonane do 10 dni od początku miesiączki, czyli w pierwszej połowie cyklu menstruacyjnego kobiety.

USG jamy brzusznej

USG jamy brzusznej wykonywane jest w celu oceny narządów jamy brzusznej: trzustki, wątroby, pęcherzyka żółciowego, nerek, pęcherza moczowego, dużych naczyń jamy brzusznej, prostaty, narządów miednicy mniejszej. Te badania mogą zostać poszerzone o dopplerowską ocenę przepływu krwi w poszczególnych narządach np. wątrobie, czy nerkach. 

USG jamy brzusznej

Wskazania do wykonania USG jamy brzusznej.

Wskazaniem do wykonania badania USG jamy brzusznej są m.in. dolegliwości bólowe, zaburzenia trawienia, częste wzdęcia, refluks, kamica nerek, kamica pęcherzyka żółciowego, schorzenia wątroby, trzustki, nerek, pęcherza moczowego, prostaty, narządów miednicy mniejszej.

Jak się przygotować do badania USG jamy brzusznej?

Do badania USG jamy brzusznej warto jest się przygotować, aby wyniki były możliwie najbardziej wyraźne i dokładne. Wystarczy zastosować się do 3 zasad.
  1. Nie należy spożywać pokarmów stałych przez 6 godzin przed badaniem.
  2. Godzinę przed badaniem spożyć 0,7 – 1,0 litra wody niegazowanej.
  3. Nie oddawać moczu 2 godziny przed badaniem. 

USG Doppler to badanie przepływów krwi w naczyniach krwionośnych. Pozwala na wykrywanie zmian miażdżycowych w tętnicach oraz na ocenę wydolności zastawek żylnych. Pozwala również na ocenę żylaków i wykrywanie zakrzepicy naczyń żylnych. Czytaj dalej…

USG Doppler
Scroll to Top